Keiu Kuresaar

Keskkond ja inimene, loodus ja loovus

Uncategorized

Comments Closed


Share this post

dsc_0558

Kui keskkonnakunsti teosed (installatsioonid, skulptuurid) on paigutatud keskkonda ja loodud naturaalsetest materjalidest (kivid, muld, liiv, oksad, vesi jne), siis ökoloogilise kunsti (eco art, ecological art) käimapanevaks jõuks on inimese ja looduskeskkonna sisemise seotuse tunnetamine, teadmine, et looduses on kõik kõigega seotud ja pidevas ringluses ning et looduses peab valitsema tasakaal.

vt ka Ökokunst Eesti moodi. 

Ökoloogilise kunsti viljelejad soovivad oma teostega juhtida tähelepanu ökoloogilise tasakaalu ja loodushoiu olulisusele, kõikide eluvormide vajalikkusele ja eluõigusele, inimese jätkusuutlikule kooseksisteerimise vajadusele loodusega. Nad osundavad sellele, et Maa ressursse ei tohi (üle)kasutada vastutustundetult, vaid me peame elama säästvalt, ökoloogilisi süsteeme hoidvalt ja taastavalt.

Ökoloogilise kunsti kunstnikud ja nende teosed  kutsuvad meid üles käituma sotsiaalselt vastutustundeliselt. Nad soovivad oma teostega mõjutada poliitikat, kultuuri, majandussüsteemi, eetikat ja esteetikat, sest läbi nende mõjutavad inimesed omakorda meie ökosüsteemide olukorda.

Ökoloogiliste kunstnike hulka võivad kuuluda kunstnikud, teadlased, filosoofid, loodusaktivistid, õpetajad jt, kes teevad koostööd kogukondadega looduskeskkonna hoidmisel, taastamisel ja avaliku teadlikkuse suurendamisel. 

Ökokunsti printsiibid:

  • Keskendumine keskkonnas valitsevatele omavahelistele suhete võrgustikule -ökoloogilise süsteemi füüsilistele, bioloogilistele, kultuurilistele, poliitilistele, ajaloolistele aspektidele
  • Looduslike materjalide kasutamine ja/või keskkonnajõudude nagu tuul, vesi, päikesepaiste jms, kaasamine
  • looduskeskkonna taastamine, parandamine, loodusele tagasi andmine
  • Avalikkuse teavitamine keskkonnaprobleemidest, ökoloogilistest probleemidest ja muutustest
  • Ökoloogiliste suhete ümbervaatamine, uute võimaluste pakkumine inimese ja looduse jätkusuutlikuks kooseksisteerimiseks, looduse tervenemiseks.

“Certainly, art historical figures like Joseph Beuys, Mel Chin, Agnes Denes, Helen and Newton Harrison, Ocean Earth, Robert Smithson, Alan Sonfist and Mierle Laderman Ukeles are known and collected, yet too few in the art world realise the role ecoventions have played in convincing local city planners, landscape architects, civil engineers, and watershed managers to rethink their practices.”

Ecovention – Current art to transform ecologies, Sue Spaid

Keskkonnakunstnikke leiad: Greenmuseum.org

 

Loodus ja loovus:

  1. Mine õue – loodusesse, pane silmad kinni ja joonista seda, mida Sa tunned ja kuuled.
  2. pane tähele, kuidas kogu keskkond Sind mõjutab ja õpetab ja kujundab
  3. igaüks on kunstnik – usalda oma meeli, katsu, tunneta materjali ja loo midagi, mis on Sinu jaoks tähenduslik (looduslikud materjalid sh lõng )
  4. pane silmad kinni ja usalda oma tunnet ja kätt – joonista vee voolamist
  5. jaluta – käi looduses vaikuses (silent walk), tunneta oma käimise rütmi, hingamise rütmi, kuula looduse hääli: tuule, putukate, lindude, lehtede häält, lume krudinat jne – kui soovid, pane see kunsti vormi (joonistus, maal, kirjutis, muusikapala, magustoit vms)
  6. “Keep walking and you will find yourself” – aborigeeni vanasõna
  7. jaluta kaaslasega ja jaga oma lugusid tähenduslikest matkadest – kuula oma kaaslase lugu ja kui ta lubab, siis räägi see oma sõnadega teistele
  8. moodusta loodusest leitud materjalidest uusi vorme, eksperimenteeri.
  9. mine loodusesse ja leia üks unustatud koht. Ole seal kohapeal u 30 minutit ning kuula, kas ta räägib sulle oma lugu.  Millest ta võiks kõnelda? Küsi, kas Sa tohid selle loo teistele edasi rääkida.
  10. joonista või kirjuta oma kaaslase seljale mingi pilt, kaart – pane silmad kinni ja proovi seljale “kirjutatud” kujutis paberile panna.
  11. “kill your darlings” – joonista/maali pilt, keera see tagurpidi ja maali üle
  12. proovi, katseta, eksi ja eksle – nihuta oma (mugavus)piire, et avastada ennast ja lasta oma loovus vabaks.
  13. iga kord, kui oled jõudnud teatud tasemeni (mugavustsooni), pead oma ülesannet (või selle parameetreid) muutma, et saaksid edasi areneda

Looduse mõju meie tervisele: Soome ja Jaapani teadlaste ühine uurimisrühm on uurinud looduse mõju inimese tervisele ja tulemused on näidanud, et inimeste vaimne ja füüsiline tervis taastub ja paraneb kiiremini looduses viibides.

 

Andy Goldsworthy : Rivers and Tides